Etkinlik Hakkında

Sümeyra Altuntaş, Eğitmen
Sibel Kılınç, Eğitmen

Mangala iki kişinin karşılıklı olarak oynadığı bir Türk Zekâ ve Strateji Oyunu’dur.

 

Mazisi oldukça eski dönemlere kadar giden oyun yalnızca eğlence amaçlı olmayıp kayıt tutmak amacıyla da kullanılmıştır. Oyun setinde kişilere ait 6’şar adet olmak üzere toplam 12 küçük oyuk ve birer adet de rakiplerin taşlarını topladıkları iki büyük hazine oyuğu vardır. 48 adet taş ile oynanan oyunda geçmiş devirlerde taş yerine tohum kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde ahşap setler üzerinde oynanan oyun eski devirlerde taş üzerine açılan oyuklar vasıtasıyla oynanmakta idi.
 

Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu’nun tarifine göre; oyuncular 48 adet taşı her bir kuyuya 4'er adet olmak üzere dağıtırlar. Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yan yana 6 küçük kuyu, o oyuncunun bölgesidir. Karşısında bulunan 6 küçük kuyu rakibinin bölgesidir. Oyuncular hazinelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu oyun setini kazanmış olur.


Mangala, insanlığın ortak mirası olarak UNESCO tarafından tescil edildi ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine kaydedildi. 

Seans 1: 10 ARALIK saat 13.00 (8-9 yaş grubu) 24 kişi
Seans 2:10 ARALIK saat 15.00 (10-12 yaş grubu) 24 kişi

Etkinlik Kuralları

Sadece çocuklar bilete tabidir. Anne ve babalar izleyici olarak katılım sağlayabilir.

Bilet temini belirtilen yaş aralığına uygun olarak yapılmalıdır. Yaş aralığının dışında kalan çocuklarımızın etkinliğe katılması mümkün olamayacaktır.

Süre: 50 dakika