CSO1826 Sergi Alanı

CSO1826 Sergi Alanı tanıtım kitapçığı için tıklayınız.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren CSO1826 Sergi Alanı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) yaklaşık 200 yıllık tarihine ışık tutmaktadır. CSO1826 Sergi Alanı; içerisinde geniş bilgi, belge, fotoğraf ve CSO’nun tarihi boyunca kullanmış olduğu enstrümanlardan örneklerin yer aldığı çok sayıda eseri barındırmaktadır. CSO’nun tarihi serüveninin bilinmesi, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin çok sesli müzik kültür tarihinin de bilinmesi manasına gelir. Dünyanın en köklü sanat kurumlarından biri olan CSO, 200 yıllık tarihi boyunca kesintiye uğramadan sürekliliğini korumuş ender kolektif sanat kurumlarından biridir. 

1826’da Osmanlı İmparatorluğu Sarayına hizmet vermek için Sultan II. Mahmud tarafından “Muzikâ-i Hümâyûn” adıyla kurulan topluluk 1924’te Gazi Mustafa Kemal (Atatürk)'ün emriyle Ankara'ya taşınarak “Riyaset-i Cumhur Filarmoni Orkestrası” adını almıştır. Orkestra, genç cumhuriyetin yeni kurulan sanat kurumlarının da çekirdeğini oluşturduğundan önemli bir misyona sahiptir. CSO, 1924'ten bugüne kadar gerçekleştirdiği halk konserleri, Anadolu turneleri, Türk bestecilerinin eserlerinin ilk seslendirilişleri ve radyo kayıtları, gençlere ve çocuklara yönelik eğitim konserleri ile Türkiye'nin orkestrası olmuş, katıldığı uluslararası turnelerde ülkemizi başarıyla temsil etmiştir.

CSO1826 teşhir alanında sergilenen; 1838 tarihli Muzikâ-i Hümâyûn müzisyenleri tarafından kullanılan Zil; ilk keman solistimiz ve İstiklâl Marşımızın bestecisi Osman Zeki Üngör dönemine ait Keman; ilk Türk klavsenisti Ayşe Savaşır’ın kullandığı Klavsen; Muzikâ-i Hümâyûn tarafından kullanılan armalı 19. yüzyıla ait Çanta; CSO tarafından uzun yıllar kullanılmış Kampana ve 1900’lü yılların başında üretilen Arp CSO1826 Sergi Alanı envanterinde bulunan en önemli enstrümanlardandır. CSO1826 Sergi Alanının en kıymetli eseri hüviyetinde kabul edilebilecek olan İstiklâl Marşımızın 1933 yılına ait ilk plak kaydı da teşhirde bulunan tarihî ve millî önemi haiz eserlerdendir.

CSO’nun 200 yıllık tarihi boyunca kullandığı pek çok enstrümanın ve Türk çok sesli müzik kültürünün aktarıldığı CSO1826 Sergi Alanı, yalnız CSO’nun tarihî serüvenini yansıtmakla kalmayıp ziyaretçilere zihinlerinden çıkaramayacakları bir görsel tarih şeridi sunuyor. CSO1826 Sergi Alanında bulunan çok sayıda enstrümanın varlığı özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin enstrümanları tanımalarında önemli bir rol üstlenebileceği gibi her yaşta insanımızın müziğe olan yönelimini ve ilgisini artırmayı hedefliyor. CSO1826, CSO’nun etkileyici tarihini dünyanın en özel mimari eserlerinden biri olan ve uluslararası standartlara uygun CSO Ada Ankara Konser Alanları yerleşkesi içerisinde modern sunum teknikleri ile sizlerle paylaşıyor.

CSO1826 Sergi Alanına ücretsiz bireysel ziyaretler yapılabildiği gibi randevu alınarak grup ziyaretleri de gerçekleştirilebilmektedir.

 

Galeri

 

Mağaza

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Alanları İşletmesi bünyesinde yer alan mağazamız, fuaye alanında sizleri karşılayan ilk yapı olarak dikkat çekmektedir. Küre tasarımında olan mağazamız, binanın mimarisinde de kullanılan ahşap ve cam kombinasyonuyla alanla bütünlük sağlamaktadır.

CSO mağazamızda, 1826 yılından günümüze kadar uzanan orkestramızdan sizlere anı kalacak tasarım ürünler sunulmaktadır. Ürünlerimiz arasında orkestra ve ödüllü mimariye sahip binamızın da bulunduğu özgün tasarımlar yer almaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının Muzikâ-i Hümâyûn’dan günümüze 200 yıllık tarihi serüvenini anlatan çok özel kitap ve CD’ler, CSO tasarımlı kolye ve bileklikler, ödüllü mimariye sahip bina görselli kupa ve fincan takımları, balerin tasarımlı bardak altlıkları, anı kaşıkları, notalı kalemler, nota ve bina görselli kitap ayraçları, tasarım tişört ve çantaları, CSO eşarp ve şalları gibi hediyelik ürünlerimiz mağazamızda sizlere sunulmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Alanlarının eşsiz deneyimini yaşamakla birlikte günün hatırasını her daim anımsamak adına, kendinize ve sevdiklerinize birer anı bırakabilirsiniz.

 

 

 

Galeri

 

Fuaye

Fuaye, iki yanına konumlanan salonlarla etkinlik odalarına yakın, tek blok 2 kat yapı üzerinde inşa edilmiştir. CSO Ada Ankara’nın prizma biçimindeki gövdesinin yükseldiği fuaye alanı genişliği ve 40 m. yüksekliği ile ziyaretçilerin vakit geçirebilecekleri nezih bir ortamdır.

Sergi, kokteyl gibi çok çeşitli etkinliklerin düzenlenebildiği fuaye zeminine cam bir şerit çekilerek Anıtkabir ile Kale’nin birbirine olan bağlılıkları sembolik olarak vurgulanmıştır.

Tüm katları birbirine bağlayan yürüyen merdivenler ve asansörler ile sergi alanları arasında rahatlıkla geçiş sağlanabilmektedir. Fuaye alanına girişler otopark ve CSO Ada Ankara ana giriş kapılarından yapılabilmekte olup fuayede ayrıca vestiyer hizmeti verilmektedir.

Galeri

 

Kovan Bistronomy


“Kovan Bistronomy” adıyla arı kovanından esinlenilerek tasarlanan ve inşa edilen kafe, konser ya da etkinlik haricinde yerleşkeyi ziyaret etmek isteyen tüm misafirlerine, Türk ve Dünya mutfağının eşsiz lezzetlerini sunuyor.

Ankara'nın yeni müzik kafesi Kovan Bistronomy her gün 10:00-22:00 saatleri arasında hizmet sunuyor.

Düzenlediği müzik dinletileri ve Pazar günlerine özel geç kahvaltı (11:00-14:00) sunumuyla keyifli hafta sonu geçirebileceğiniz bir mekan olarak sizleri bekliyor.

Rezervasyon: 0549 310 00 62

Galeri

 

Green Room

Green Room

“Green Room” ziyaretçilerine dünya mutfağından seçtiği çeşitli lezzetler ile farklı tatları deneyimleyebilecekleri bir ortam sunuyor.

Hem izleyicilerin hem de sanatçıların konser öncesi ve sonrasında zamanlarını geçirip çeşitli lezzetleri tatma imkânı bulduğu Green Room, nezih bir alan olarak aynı anda 48 kişiye hizmet verebiliyor.

Haftanın her günü 17:00-23:00 saatleri arasında hizmet veren Green Room’un eşsiz lezzetlerinin tadına varmak için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Galeri

 

Otopark

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM)’ ne bağlı olarak faaliyet gösteren CSO Ada Ankara Otoparkı 4 katlı 703 araçlık otopark kapasitesi ile güvenli ve geniş park alanları ile müşterilerinin beklediğinden çok daha fazlasını sunmaktadır.

CSO Ada Ankara içerisinde en yeni teknoloji % 100 yerli yazılımlar ve ürünler kullanılarak tamamen insansız bir otopark oluşturulmuştur. CSO ADA otoparkını diğer otoparklardan ayıran, ayrıcalıklı başlıca özellikleri,

1. Otopark girişlerinde bulunan yerli üretim Bilet verme makinesi ve yerli üretim Plaka Tanıma Sistemleri birbirleri ile tam uyumlu çalışmaktadır.

2. Otopark müşterileri otoparktan çıkış yaparken yine kendi mühendislerimiz tarafından % 100 yerli olarak üretilen kendisine en yakın 10 adet Ödeme Noktasında hiç bir çalışan ve görevli yardımına ihtiyaç duymadan otopark ücretini ödeyerek kendisine tanımlanan süre içerisinde otoparktan çıkış yapabilecektir.

3. Otoparkta Covid-19 önlemleri kapsamında sadece kredi kartı ile ödeme alınmaktadır.

4. Müşterilerimiz kendi otopark ücretlerini kullanıcı dostu Ödeme Cihazlarından araç plaka bilgilerini girerek veya girişte bilet verme makinesinden aldıkları barkodları okutarak otopark ücretini temassız veya şifreli kartları ile ödeyebilirler.

5. Yerli üretim ödeme cihazlarında ödemesini yapan müşteri kendisine tanınan 15 dakikalık süre zarfında aracı ile çıkış kapısında herhangi bir çıkış konsoluna biletini okutmadan veya görevli yardımına ihtiyaç duymadan plaka tanıma sistemlerimiz sayesinde bariyer otomatik açılır ve çıkışını gerçekleştirir.

6. Her park yeri üzerinde bulunan park sensörleri ve led indikatörleri sayesinde müşteriler boş park alanını kolayca bulabilmekte ve aracını park edebilmektedir.

7. Müşteriler otopark girişinde bulunan dijital tabelada hangi katlarda kaç adet boş park yeri olduğunu görebilmektedir.

8. Otoparkta 38 adet engelli park yeri bulunmaktadır. Otoparkta bulunan iki adet asansör ile tüm katlardan giriş katına erişim sağlanabilmektedir.

9. Otopark alanları 7/24 kapalı devre kamera sistemleri ile sürekli olarak izlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır.

10. Otoparkta yangın algılama ve yangın söndürme sistemleri bulunmakta ve aktif olarak bakımları yapılmaktadır.

11. Otoparkta egzoz gazı salınımını tahliye etmek için jet fan sistemleri bulunmakta ve otomatik olarak çalışmaktadır.

12. Otoparkta elektrik kesintilerine karşı otomatik olarak anında devreye giren jeneratörler bulunmakta ve sürekli bakımları yapılmaktadır.

13. Otopark elektronik güvenlik ve geçiş kontrol sistemleri sürekli olarak kesintisiz güç kaynakları (UPS) ile desteklenmektedir.

Kapalı Otopark İçin ücretler
25 dakikaya kadar ücretsizdir. 3 saate kadar 25 TL, 3-6 saat arası 30 TL, 6-12 saat arası 40 TL abonelik (aylık) 300 TL olarak uygulanmaktadır.