Etkinlik Hakkında

Fenella Humphreys, keman

Nicola Eimer, piyano

 

Fenella Humphreys, her zamanki gibi üstün yaratıcılığıyla  bezenmiş doğal yeteneğini ve parlak renklerini, albümdeki parçaların tüm güzelliklerini gözler önüne sermek üzere gayet iddialı bir şekilde sergiliyor. Humphreys ve piyanisti Nicola Eimer yıldızların doruğundalar… (The Strad Magazine )

               

Son derece tatmin edici...Tutkuları her notadan taşan sanatçılar eserleri yoğun bir adanmışlıkla seslendiriyor… (The Observer)

 

Birleşik Krallık klasik müzik dünyasının son yıllardaki en parlak keman virtüözlerinden Fenella Humphreys ve başarılı piyanist Nicola Eimer’in 2019 senesinde çıkardıkları “So Many Stars“ albümünü İngiliz basını ve ünlü sektör dergisi tarafından bu parlak sözlerle değerlendirmişti.

 

Ankara ve Türkiye’de ilk konserlerini verecek olan parlak İngiliz ikili CSO Ada Ankara için farklı ve çok renkli bir program hazırladı. Oda müziğinin ender eserlerinden olan, her bölümün farklı bir besteci tarafından yazıldığı (Schumann,  Brahms ve Schumann’ın öğrencisi Dietrich)  F-A-E Sonatı’nın Brahms tarafından bestelenen üçüncü bölümü, evrensel müziğin en yüce yapıtlarından, Bach’ın Re Minör Partita’dan “Chaconne”, Clara Schumann’ın eşi Robert Schumann kadar  ulaşılmaz romantik dünyaların izinden giden “3 Romans”ı, Beethoven’ın hummalı tamperamanını, benzersiz enginliğini ve ağır bölümde doyumsuz hüznünü barındıran 8 Numaralı Keman ve Piyano Sonatı,  yaşamı boyunca pek çok eser bestelemiş, Afro-Amerikan kadın besteci, piyanist, orgçu ve müzik eğitmeni Florence Price’ın ülkemizde büyük olasılıkla ilk defa seslendirilecek, birbirinden güzel motiflerle örülü, atmosferik ve cıvıl cıvıl “Fantezi”si, Finli dev besteci Sibelius’un ülkesinin renklerini tüm parlaklığıyla işlediği “5 Parça”sı ile Ravel’in caz ve blues müziğinden –kim bilir belki de beklemediği kadar-  etkilenerek dört senede bestelediği, güçlü izlenimci renklerin yanı sıra heyecanlı ve yer yer soluksuz anlarıyla hızla geçip giden sonatı sanatseverlere olağanüstü bir oda müziği akşamı vaat ediyor.

 

Program:

Johannes Brahms (1833 - 1897)

Sonatensatz”  F-A-E Sonatı’ndan Scherzo, Do minör, WoO 2

Johann Sebastian Bach ( 1685 – 1750 )

“Chaconne “ 2. Keman Partitası’ndan, Re minör BWV 1004

Clara Schumann (1819 – 1896)

3 Romances Op. 2

I. Andante molto  II. Allegretto: Mit zartemVortrage  -   III. Leidenschaftlichschnell

Ludwig  van Beethoven ( 1770 – 1827 )

Keman ve Piyano Sonatı No. 8,  Sol majör, Op. 30 No.3

Allegro  assai – 2. Tempo di minuetto, mamolto moderato e grazioso  -3. Allegro vivace

ARA

FlorencePrice ( 1897 – 1953 )

Fantasie No. 1, Sol minör

Jean Sibelius ( 1865 – 1957 )

5 Parça Op. 81

1. Mazurka

2. Rondino

3. Valse

4. Aubade

5. Menuetto

Maurice Ravel (1875 – 1937)

Keman Sonatı No. 2, Sol Majör

1. Allegretto – 2. Blues. Moderato – 3. Perpetuum mobile. Allegro


 

Etkinlik Kuralları

• 6 yaş üzeri bilete tabidir. 6 yaş ve altı etkinliğe alınmamaktadır (çocuk etkinlikleri hariç).

• Konsere geç gelen izleyiciler alkış arasında içeri alınacaktır. Geç kalan izleyiciler, önceden yerine oturmuş izleyicileri rahatsız etmeyecek ve salon düzenini bozmayacak şekilde uygun koltuklara yönlendirilecektir.

• Misafirlerin belirtilen oturma düzenine uyması zorunludur. Etkinlik boyunca yer değişikliği yapılamaz!

• Konser salonları, CSO mağaza ve CSO1826 Sergi Alanı’na yiyecek veya içecekle girmek yasaktır.

• Konser çıkışlarında yoğunluk yaşanmaması için aracınıza binmeden önce otopark ücretlerini ödeme noktalarından ödeyebilirsiniz.