Bilet Al

Etkinlik Hakkında

Naoko Shimizu - Viyola
Özgür Aydın Piyano

           

New York Carnegie Hall ve Kennedy Center, Londra Wigmore Hall, Tokyo Santory Hall ve Berlin Filarmoni Kammermusiksaal gibi dünyaca ünlü salonlarda konserler veren başarılı piyanistimiz Özgür Aydın ve kuşağının en önde gelen virtüözlerinden, Berlin Filarmoni Orkestrası solo viyola sanatçısı Naoko Shimizu tarihi bir konser projesinde buluşmak üzere CSO Ada Ankara’da!

 

Hindemith, Saygun, Bartók …
1930’larda Almanya’dan Ankara’ya gelerek müzik eğitimimize önemli katkılarda bulunan Paul Hindemith, Ankara Halkevi tarafından 1936’da Ankara’ya davet edilen ve halk ezgilerini kaydetmek, derlemek amacıyla Adnan Saygun’la birlikte Anadolu’nun çeşitli illerine seyahat etmek üzere Ankara’dan yola çıkan Macar besteci Béla Bartók, Paris’ten 1930’ların başında ülkesine döndükten sonra ulu önder Atatürk’ün isteği üzerine Ankara’da "Özsoy” ve “Taş Bebek” gibi önemli operalar besteleyen ve başkentteki Musiki Muallim Mektebi’nde eğitmenlik yapan bestecimiz Ahmed Adnan Saygun bu konserde bir araya geliyor…

 

20. Yüzyılın en parlak besteci ve müzisyenlerinden, dışavurumcu bir evrenden seneler içinde yeni-nesnelci bir dile geçerek müziğe önemli eserler kazandıran Paul Hindemith besteciliğinin yanı sıra mükemmel seviyede viyola çalıyordu. Hindemith bu enstrüman için piyano eşlikli sonatlarına ek olarak gerek yorumcu gerek dinleyici için kolay olmayan ancak hayranlık uyandırıcı solo sonatlar da besteledi. Denebilir ki viyola Alman besteci için hayatının bir anlamda merkezinde idi. Bu konserde Hindemith’in viyola ve piyano için ve solo viyola için 1919 ve 1922 senelerinde yazdığı üç muhteşem sonat Türkiye’de belki de ilk defa tek bir resitalde dinleyicilerle buluşuyor. 

 

Bu konserde aynı zamanda Hindemith’in çağdaşları, büyük Macar ve Türk besteciler Béla Bartók ile Ahmed Adnan Saygun’un solo piyano eserleri yer alıyor. Bartók’un en önde gelen ve sık seslendirilen piyano parçalarından “Op.14 Süit” ve değerli bestecimiz Saygun’un 1934 senesinde bestelediği, halk ve geleneksel müziğimizi yansıtan “İnci’nin Kitabı” Yolu Ankara’dan Geçen Büyük Besteciler konserinde, dünyaca ünlü virtüözlerin yorumlarıyla dinleyicilere tarihi bir müzik şöleni vaat ediyor.

 

 

P. Hindemith ( 1895 – 1963) Solo Viyola için Sonat Op.25 No.1
1. Breit. Viertel
2. Sehr frisch und straff. (Viertel)
3. Sehr langsam
4. Rasendes Zeitmaß. Wild. Tonschönheit ist Nebensache
5. Langsam, mit viel Ausdruck

 

P. Hindemith Viyola ve Piyano için Sonat Op.25 No.4
1. Sehr lebhaft. Markiert und kraftvoll
2. Sehr langsame Viertel
3. Finale. Lebhafte Viertel

                ARA

B. Bartók (1881 – 1945) Solo piyano için Süit Op. 14/ Sz 62
1. Allegretto
2. Scherzo
3. Allegro molto
4. Sostenuto

A.A. Saygun ( 1907 – 1991) İnci’nin Kitabı Op. 10

İnci

II. Afacan Kedi

III. Masal

IV. Kocaman Bebek

V. Oyun

VI. Ninni

VII. Rüya

P. Hindemith ( 1895 – 1963) Viyola ve Piyano için Sonat Op.11 No. 4

1. Fantasie

2. Thema mit Variationen

3. Finale (mit Variationen)

Etkinlik Kuralları

• 6 yaş üzeri bilete tabidir. 6 yaş ve altı etkinliğe alınmamaktadır (çocuk etkinlikleri hariç).

• Konsere geç gelen izleyiciler alkış arasında içeri alınacaktır. Geç kalan izleyiciler, önceden yerine oturmuş izleyicileri rahatsız etmeyecek ve salon düzenini bozmayacak şekilde uygun koltuklara yönlendirilecektir.

• Misafirlerin belirtilen oturma düzenine uyması zorunludur. Etkinlik boyunca yer değişikliği yapılamaz!

• Konser salonları, CSO mağaza ve CSO1826 Sergi Alanı’na yiyecek veya içecekle girmek yasaktır.

• Konser salonuna giriş yapıldıktan sonra, zorunlu haller dışında, konser salonundan çıkış yapılamamaktadır. Zorunlu çıkış yapan ziyaretçilerimiz görevli personelin yönlendirmesi ile alkış arasında salona girebilecektir.

• Konser ve etkinlik biletleri iptal işlemleri biletinial tarafından etkinlik saatinden 48 saat öncesine kadar yapılabilmektedir.

• Konser çıkışlarında yoğunluk yaşanmaması için aracınıza binmeden önce otopark ücretlerini ödeme noktalarından ödeyebilirsiniz.