Etkinlik Hakkında

Necmi Kıran / şef                          

Solistler:
Ömer Türkmenoğlu Konuk Solist
Hasan Öztürk
Kağan Alptekin
Mihriban Akkuş
Pelin Karakuş

 

Bin yıldan fazla süreyle Irak'ta varlık gösteren Türkmenler, Telafer, Musul, Erbil ve Kerkük gibi yerleşim merkezlerinin bulunduğu ve daha çok Türkmeneli adı ile anılan bu bölgede izleri devam eden zengin bir kültürel mirasın sahibidirler. Geçmişte Tarihi ipek yolunun güzergahı üzerinde bulunan bölge, içinde önemli birçok kültür, sanat ve ticaret merkezine ev sahipliği yapmıştır.
 

Bu bölgede Musul'un 60 km batısında bulunan Telafer, anıtları, geleneksel evleri, müziği ve kültürel dokusu ile kimliğini koruyarak ayakta kalmayı başarmıştır.
 

Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu bu konseri ile, ilk defa bütünüyle Türkmeneli diyarından Telafer’in Türkülerine hayat vererek seyirci ve dinleyicisi karşısında çıkıyor. Telafer’li G.Ü., Gazi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanat Eğitimi, Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Türkmenoğlu’nun rehberliği ve solistliği ile Şef Necmi Kıran yönetiminde hazırlanıp sunulacak olan konserde, ayrıca Mihriban Akkuş, Pelin Karakuş, Kağan Alptekin ve Hasan Öztürk solist olarak yer alıyor.

Kerkükten biraz ayrı olarak kendine özgü bir repertuvarı olan Türkmeneli Diyarı Telafer’in halk ezgileri, oldukça ilgi çekici yapıdadır.

Kaçırılmayacak bu konserde, Türkmeneli diyarındaki soydaşlarımız ile ortak olan gönül coğrafyamıza köprü kuran Telafer Türkülerini canlı dinlemek için, sizleri bekliyor olacağız…

 

Etkinlik Kuralları

• 6 yaş üzeri bilete tabidir. 6 yaş ve altı etkinliğe alınmamaktadır. (Çocuk etkinlikleri hariç)

• Konsere geç gelen izleyiciler alkış arasında içeri alınacaktır. Geç kalan izleyiciler, önceden yerine oturmuş izleyicileri rahatsız etmeyecek ve salon düzenini bozmayacak şekilde uygun koltuklara yönlendirilecektir.

• Misafirlerin belirtilen oturma düzenine uyması zorunludur. Etkinlik boyunca yer değişikliği yapılamaz!

• Konser salonları, CSO mağaza ve CSO1826 Sergi Alanı’na yiyecek veya içecekle girmek yasaktır.

• Konser çıkışlarında yoğunluk yaşanmaması için aracınıza binmeden önce otopark ücretlerini ödeme noktalarından ödeyebilirsiniz.

• Konser salonuna giriş yapıldıktan sonra,zorunlu haller dışında, konser salonundan çıkış yapılamamaktadır. Zorunlu çıkış yapan dinleyicilerimiz görevli personelin yönlendirmesiyle alkış arasında salona girebilecektir.

Bilgi : CSO Ada Ankara’daki otopark ve salon girişlerinde yaşanan yoğunluktan etkilenmemeniz adına konser ve/veya etkinlik öncesi alana erken gelmenizi önemle rica ederiz.