Etkinlik Hakkında

Türk şiir ve fikir hayatının en özel, en cesur kalemlerinden biri; belki de birincisidir Necip Fazıl Kısakürek.

Üstad, modern Cumhuriyet döneminin şekillendirdiği, zaman zaman zorlandığı fikir-sanat, tarih ve bilinç hayatına, köklü zihin reflekslerimiz ile karşı koyar. Zira bilincimiz ve bilincimizin ürünü olarak şiir, köklerini bin yıllık varoluş tecrübemize dayandırır. Ve sanat, ontolojik / ilahiyat bir karşılığı olmaksızın taklit olmaktan öteye geçemez.

İşte Necip Fazıl kökleri ile Türk diline, ilahiyatı ile İslam’a sırtını dayayarak modern dünyaya şiirler söylemiş, söylediği ustalıklı şiirlerle Sultan-ı  Şuara ünvanını hakketmiştir.
 

Kendi zihin dünyasını modernizmin yanlışlıklarıyla kurulan ve devlet eli ile uygulanan birçok baskı ve zorluğa rağmen kimi zaman tek başına kalarak kurduğu Büyük Doğu isimli dergi ile bunu yaymaya ısrarla devam etmiştir. Büyük Doğu dergisi aynı bilinç ve refleks ile davranan insanların da ifade alanını oluşturmuş, dergi uzun yıllar Türk zihin dünyasına hizmet etmiştir.
 

Bir sanatçı olarak toplumsal meselelere duyarlılığının yanı sıra Necip Fazıl, kendi ruh dünyasında da izlenmeye değer, her bir izleyenin kendisi için dersler çıkaracağı çalkantılar, hezeyanlar, coşkuları olan büyük bir şahsiyettir. Onun hayata rağmen hakikati kavrama süreci, hayatına şiirleri vasıtası ile şahitlik eden bizler için de bir zenginlik kaynağıdır.

...

Yücel Arzen, üstadın şiirlerini geleneksel musikimizin, batı musikisinin ve popüler müziğin bütün işitsel olanakları ile yeniden ve müzikli okuyor.

Arzen, yaptığı bestelere bu yüzden ‘’ Müzikli Okuma ‘’ diyor. Zira yıllar yılı her bir okunuşunda ayrı bir anlam zenginliği yaratan üstadın şiirleri, okuyucusu, dinleyicisi ve süreç içerisindeki tarihsel ve toplumsal derinliği olmaksızın anlaşılamaz. Üstadın şiirlerini Cumhıriyet tarihimiz boyunca karşılaştığı tüm zorluklara rağmen dilinde ve gönlünde bir sır saklar gibi kulaktan kulağa fısıldayan dinleyicisinden de ayrı düşünemeyiz.

‘Sakarya; sâf çocuğu, mâsum Anadolu'nun’

Sakarya Türküsü’nü, şiir de bahsedilen ve geleceğin ümidini yüklediğimiz o masum ‘’genç’’ ten bağımsız düşünemeyiz, düşünmemeliyiz!

Yücel Arzen ve orkestrası üstadın şiirlerinden bir terkib / kolaj yaptı.

Amaç vefatının 40. Yılında Sultan-ı Şuarayı rahmetle anmak, yâd etmek ve şiirlerini yeniden anlamaya çalışmak!

 

 

Etkinlik Kuralları

•6 yaş ve altı etkinliğe alınmamaktadır. 6 yaş üzeri bilete tabidir.

• Konsere geç gelen izleyiciler alkış arasında içeri alınacaktır. Geç kalan izleyiciler, önceden yerine oturmuş izleyicileri rahatsız etmeyecek ve salon düzenini bozmayacak şekilde uygun koltuklara yönlendirilecektir.

• Misafirlerin belirtilen oturma düzenine uyması zorunludur. Etkinlik boyunca yer değişikliği yapılamaz!

• Konser salonları, CSO mağaza ve CSO1826 Sergi Alanı’na yiyecek veya içecekle girmek yasaktır.

• Konser çıkışlarında yoğunluk yaşanmaması için aracınıza binmeden önce otopark ücretlerini ödeme noktalarından ödeyebilirsiniz.

• Konser salonuna giriş yapıldıktan sonra, zorunlu haller dışında, konser salonundan çıkış yapılamamaktadır. Zorunlu çıkış yapan dinleyicilerimiz görevli personelin yönlendirmesiyle alkış arasında salona girebilecektir.

Bilgi : CSO Ada Ankara’daki otopark ve salon girişlerinde yaşanan yoğunluktan etkilenmemeniz adına konser ve/veya etkinlik öncesi alana erken gelmenizi önemle rica ederiz.