Etkinlik Hakkında

Andrea Solinas şef                               
Simge Büyükedes soprano
Asude Karayavuz mezzo soprano
Luciano Ganci tenor
Riccardo Zanellato bas

Ankara Devlet Çoksesli Korosu
Burak Onur Erdem koro şefi

 

 

Bu konserde İtalyan ekolünün en ünlü bestecisi Guiseppe Verdi’nin 7 ana bölümden oluşan ‘’Messa de Requiem’’ adlı eseri seslendirilecek.

Verdi’nin Messa de Requiem’i ilk kez besteci Gioachino Rossini’nin ölümünün ardından Rossini’nin anısına bestelenmeye başlandı. Verdi, bu Requiem için İtalya’nın en iyi bestecilerinden oluşan bir ekip kurdu. Eserin son bölümü olan Libera me dışındaki tüm bölümler diğer bestecilerin de katkılarıyla oluşturuldu. Son bölüm ise Verdi tarafından kaleme alındı. Eserin prömiyeri Rossini’nin ilk ölüm yıldönümü 13 Kasım 1869’da olacaktı, ancak performanstan dokuz gün önce ekip, projeyi terk etti. Verdi, yine de Libera me’ nin üzerinde çalışmaya devam etti. 1873 yılında Verdi’nin hayranı olduğu yazar Alessandro Manzoni’nin vefatının ardından Manzoni için kendi başına bir Requiem kaleme almaya karar verdi. i. Eser; ilk kez Manzoni’nin birinci ölüm yıl dönümü tarihi 22 Mayıs 1874’de, Milano’daki San Marco kilisesinde seslendirildi.

 

Program                                 
Giuseppe Verdi “Requiem”
Guiseppe Verdi (1813-1901) Messa de Requiem

Etkinlik Kuralları

• 6 yaş üzeri bilete tabidir. 6 yaş ve altı etkinliğe alınmamaktadır. (Çocuk etkinlikleri hariç)

• Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konserlerinde; konser saati başlangıcında kapılar kapanacak ve içeri dinleyici alınmayacaktır. Konsere geç kalan dinleyicilerimiz aralı konserlerde görevli personelin yönlendirmesiyle, konserin ikinci yarısında salona alınacaktır.(Ara olmayan konserlerde geç kalan dinleyiciler konsere alınmayacaktır) Konser başlamadan 10 dakika önce salon içerisinde yerlerinize oturmanızı önemle rica ederiz.

• Misafirlerin belirtilen oturma düzenine uyması zorunludur. Etkinlik boyunca yer değişikliği yapılamaz!

• Konser salonları, CSO mağaza ve CSO1826 Sergi Alanı’na yiyecek veya içecekle girmek yasaktır.

• Konser çıkışlarında yoğunluk yaşanmaması için aracınıza binmeden önce otopark ücretlerini ödeme noktalarından ödeyebilirsiniz.

• Konser salonuna giriş yapıldıktan sonra, zorunlu haller dışında, konser salonundan çıkış yapılamamaktadır. Zorunlu çıkış yapan dinleyicilerimiz görevli personelin yönlendirmesiyle aralı konserlerde konserin ikinci yarısında salona alınacaktır. Ara olmayan konserlerde salona yeniden giriş mümkün değildir.

Bilgi : CSO Ada Ankara’daki otopark ve salon girişlerinde yaşanan yoğunluktan etkilenmemeniz adına konser ve/veya etkinlik öncesi alana erken gelmenizi önemle rica ederiz.