Etkinlik Hakkında

Tõnu Kaljuste şef
Tallinn Chaber Orchestra
Estonian Philharmonic Chamber Choir

Estonya Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki 100 yıllık diplomatik ilişkiler ve dostluğu kutlamak amacıyla, Tõnu Kaljuste yönetimindeki Grammy ödüllü Estonya Filarmoni Oda Korosu ve Tallinn Oda Orkestrası'nı Türkiye'de seyirciyle buluşturuyoruz. Estonyalı besteci Arvo Pärt'ın başyapıtı “Adam’s Lament” ve diğer Estonyalı bestecilerin eserlerinden seçkin bir seçki.

Arvo Pärt'ın Adem'in Ağıtı adlı eserinin dünya prömiyerinin Türkiye'de 7 Haziran 2010'da İstanbul Aya İrini Konser Salonu'nda gerçekleştirilmesi anlamlıdır. Eser, iki Kültür Başkenti olan İstanbul 2010 ve Tallinn 2011 tarafından sipariş edildi ve etkinlik, 2014 yılında CD'si ile En İyi Koro Performansı dalında Grammy Ödülü'ne layık görülen Tõnu Kaljuste tarafından bu iki şehrin ortak performansıyla gerçekleştirildi. “Adem'in Ağıtı”nın (ECM) ilk kaydıdır.

Estonya Filarmoni Oda Korosu (EPCC), dünyanın her yerinde performans sergileyen, Estonya'nın en tanınmış müzik topluluklarından biridir. Koronun repertuvarı, Arvo Pärt, Veljo Tormis ve diğerleri gibi Estonyalı bestecilere özel olarak odaklanarak baroktan 21. yüzyıl müziğine kadar uzanıyor. Koronun iki Grammy Ödülü, 16 Grammy adaylığı, Gramophone Ödülü, Diapason d'Or, Prix Caecilia vb. ödülleri bulunmaktadır. BBC Music Magazine, EPCC'yi dünyanın en iyi 10 korosundan biri olarak adlandırmıştır.

EPCC, Claudio Abbado, Richard Tognetti, Gustavo Dudamel, Londra Senfoni Orkestrası, Mahler Oda Orkestrası, Philip Glass Ensemble, Los Angeles Filarmoni gibi birçok seçkin şef ve orkestra ile işbirliği yapmıştır. Koro, prestijli festivallerin hoş bir konuğudur. BBC Proms, Festival d'Aix-en-Provence, Salzburg Festspiele ve Sidney Opera Binası, Wiener Konzerthaus, Hong Kong Belediye Binası, Hamburg'daki Elbphilharmonie, Washington'daki Kennedy Center, Carnegie Hall, Metropolitan Müzesi gibi mekanlar dahil ve New York'taki Lincoln Center, Los Angeles'taki Walt Disney Konser Salonu vb.

Yaklaşık 80 albümden oluşan EPCC kayıtları, ECM, Virgin Classics, Carus, Harmonia Mundi, Ondine, BIS vb. gibi tanınmış plak şirketleri ile birlikte üretiliyor. EPCC, 1981 yılında Şef Şef Tõnu Kaljuste tarafından kuruldu.

Tallinn Oda Orkestrası (TCO), 1993 yılında yine Tõnu Kaljuste tarafından kuruldu. Geçtiğimiz otuz yıl boyunca Estonya'nın imza orkestralarından biri haline geldi ve çok sayıda sahnede ve Avrupa'da ve tüm dünyada prestijli festivallerde hoş karşılanan konuk sanatçı haline geldi. TCO, sanatsal açıdan bütünleyici programları, stile duyarlı oyunu ve yorumlama ustalığıyla tanındı. Orkestranın zengin repertuarında Barok dönemden modern bestecilerin eserlerine kadar müzikler yer alıyor.

TCO'nun Estonya Filarmoni Oda Korosu ile uzun süredir devam eden bir işbirliği vardır; ortak performanslar ve kayıtlar her iki taraf için de uluslararası ün ve tanınma kazanmıştır.

TCO, 2013 yılında Estonya Müzik Konseyi'nin Yorum ve Yorumlama Ödülünü aldı. TCO, Arvo Pärt'ın 2014'te Grammy kazanan Adam's Lament adlı albümündeki sanatçılar arasında yer alıyor.

Etkinlik Kuralları

• 6 yaş üzeri bilete tabidir. 6 yaş ve altı etkinliğe alınmamaktadır. (Çocuk etkinlikleri hariç)

• Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konserlerinde; konser saati başlangıcında kapılar kapanacak ve içeri dinleyici alınmayacaktır. Konsere geç kalan dinleyicilerimiz aralı konserlerde görevli personelin yönlendirmesiyle, konserin ikinci yarısında salona alınacaktır.(Ara olmayan konserlerde geç kalan dinleyiciler konsere alınmayacaktır) Konser başlamadan 10 dakika önce salon içerisinde yerlerinize oturmanızı önemle rica ederiz.

• Misafirlerin belirtilen oturma düzenine uyması zorunludur. Etkinlik boyunca yer değişikliği yapılamaz !

• Konser salonları, CSO mağaza ve CSO1826 Sergi Alanı’na yiyecek veya içecekle girmek yasaktır.

• Konser çıkışlarında yoğunluk yaşanmaması için aracınıza binmeden önce otopark ücretlerini ödeme noktalarından ödeyebilirsiniz.

• Konser salonuna giriş yapıldıktan sonra, zorunlu haller dışında, konser salonundan çıkış yapılamamaktadır. Zorunlu çıkış yapan dinleyicilerimiz görevli personelin yönlendirmesiyle aralı konserlerde konserin ikinci yarısında salona alınacaktır. Ara olmayan konserlerde salona yeniden giriş mümkün değildir.

Bilgi : CSO Ada Ankara’daki otopark ve salon girişlerinde yaşanan yoğunluktan etkilenmemeniz adına konser ve/veya etkinlik öncesi alana erken gelmenizi önemle rica ederiz.