Etkinlik Hakkında

Mojca Erdmann - Soprano
Riccardo Bovino - Piyano

 

Almanya’nın uluslararası sahnelerdeki en başarılı seslerinden yıldız soprano “Mojca Erdmann“  CSO Ada Ankara’nın “Misafir Yerleşik Sanatçısı“ olarak bu serinin ilk konserini vermek üzere 17 Eylül’de Ankara’ya geliyor.

 

Berlin Filarmoni Orkestrası, Amsterdam Concertgebouw, Elbphilarmonie (Hamburg) ve Köln Filarmoni gibi dünyaca ünlü orkestralarla konserler veren, Avrupa’nın önemli operalarında sahne alan, Daniel Barenboim, Yannick Nézet-Séguin, Kent Nagano gibi şeflerle çalışan Deutsche Gramophon sanatçısı Mojca Erdmann bu konserde dünyaca ünlü Romantik dönem Alman bestecilerin şarkılarının yanısıra Mozart’ın çok sevilen bir konser aryasını da seslendiriyor.18. yüzyılda Haydn ve Mozart ile başlayan yolda “lied“ türüne muhteşem katkılar yapan o kadar çok besteci olmuş ki! Beethoven, Schubert, Mendelssohn, Schumann, Brahms, Wolf, Mahler, Loewe, Strauss…Mojca Erdmann CSO Ada Ankara konserinin ilk yarısında hem Robert Schumann hem de ünlü müzisyenin eşi, zamanının en ünlü piyano virtüözlerinden ve besteci Clara Schumann’ın romantizmin  sihirli doruklarındaki birbirinden güzel şarkılarını seslendiriyor. Konserin ikinci yarısında ise Felix Mendelssohn’un yaşamının çeşitli dönemlerinde yazdığı ve bestecinin göz kamaştırıcı duygu zenginliğiyle dolu şarkıları yer alıyor. Konserin finalinde ise Mozart’ın dönemin en ünlü seslerinden soprano Nancy Storace için  yazdığı ve bestecinin en sevilen aryaları arasında yer alan tutkularla ve Mozart’ın tanımsız güzellikleriyle dolu "Ch‘io mi scordi di te“ aryası bu son derece özel lied akşamının unutulmaz finali…

 

Program:

Robert Schumann (1810 – 1856)
Şarkılar  Op. 107
Herzeleid (Titus Ullrich)
Die Fensterscheibe (Titus Ullrich)
Der Gärtner (Eduard Mörike)
Die Spinnerin (Paul Heyse)
Im Wald (Wolfgang Müller)
Abendlied (Gottfried Kinkel)

Clara Schumann (1819 – 1896)
Şarkılar Op. 13 (seçki)
Ich stand in dunklen Träumen (Heinrich Heine)
Liebeszauber (Emanuel Geibel)
Der Mond kommt still gegangen (Emanuel Geibel)

Robert Schumann  
Şarkılar, Op. 104
Mond, meiner Seele Liebling
Viel Glück zur Reise, Schwalben!
Du nennst mich armes Mädchen
Der Zeisig
Reich mir die Hand, o Wolke
Die letzen Blumen starben
Gekämpft hat meine Barke

ARA
F. Mendelssohn 
NeueLiebe  Op. 19 No. 4
Allnächlich im Traume  Op. 86 No. 4
Suleika  Op.34 No. 4
Schilflied   Op. 71 No. 4
DieLiebendeschreibt  Op. 86 No. 4
Nachtlied  Op. 71 No. 6
Frühlingslied Op.47 No. 3  

W. A. Mozart (1756- 1791)
Konser Aryası "Ch‘io mi scordidi te“ KV 505

Etkinlik Kuralları

• 6 yaş üzeri bilete tabidir. 6 yaş ve altı etkinliğe alınmamaktadır (çocuk etkinlikleri hariç).

• Konsere geç gelen izleyiciler alkış arasında içeri alınacaktır. Geç kalan izleyiciler, önceden yerine oturmuş izleyicileri rahatsız etmeyecek ve salon düzenini bozmayacak şekilde uygun koltuklara yönlendirilecektir.

• Misafirlerin belirtilen oturma düzenine uyması zorunludur. Etkinlik boyunca yer değişikliği yapılamaz!

• Konser salonları, CSO mağaza ve CSO1826 Sergi Alanı’na yiyecek veya içecekle girmek yasaktır.

• Konser salonuna giriş yapıldıktan sonra, zorunlu haller dışında, konser salonundan çıkış yapılamamaktadır. Zorunlu çıkış yapan ziyaretçilerimiz görevli personelin yönlendirmesi ile alkış arasında salona girebilecektir.

• Konser çıkışlarında yoğunluk yaşanmaması için aracınıza binmeden önce otopark ücretlerini ödeme noktalarından ödeyebilirsiniz.